ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8023340
*
nr 802 3340
Spegel
1940-/50-tal, mässing, diameter: 34
Utrop:
500 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 januari 2013
kl 20:46:44
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/1 00:40:03
1
200 kr
20/1 09:54:07
2
150 kr
20/1 09:54:47
2
250 kr
20/1 16:56:39
3
300 kr
21/1 11:41:26
4
Vinnande bud
21/1 18:04:09
5
400 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall mässing spegel speglar
-
9151 Golvspegel
mässing. Höjd: 166 cm
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:35
-
9129 Golvspegel
Rotting. Höjd: 143 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:18
-
9139 Spegel
1800-tal, Förgylld, Nyrokoko, 70x55
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 20:39
-
9138 Spegel
mahogny, Karl Johan, 72x41
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 19:33
-
9289 Spegel
Metallram, 70x50 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:07
-
9278 Spegel
putti förgylld, 130x66
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 20:27
*
Spegel
nr 802 3340
Spegel
1940-/50-tal, mässing, diameter: 34
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 450 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 januari 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 18/1 00:40:03 | 1 | 200 kr |
| 20/1 09:54:07 | 2 | 150 kr |
| 20/1 09:54:47 | 2 | 250 kr |
| 20/1 16:56:39 | 3 | 300 kr |
| 21/1 11:41:26 | 4 | Vinnande bud |
| 21/1 18:04:09 | 5 | 400 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall mässing spegel speglar
-
9151 Golvspegel
mässing. Höjd: 166 cm
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:35 -
9129 Golvspegel
Rotting. Höjd: 143 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:18 -
9139 Spegel
1800-tal, Förgylld, Nyrokoko, 70x55
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 20:39
-
9138 Spegel
mahogny, Karl Johan, 72x41
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 19:33 -
9289 Spegel
Metallram, 70x50 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:07 -
9278 Spegel
putti förgylld, 130x66
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 20:27



